Zemes gabala meklēšana

Privātmājas vai zemes iegāde prātā grozijās jau kādu laiku, bet bez kādas konkrētas rīcības. Kādā dienā, negaidīti draugs paziņoja, ka plānojot pirkt zemi un blakus ir vēl daži gabali piedāvājumā.

Sazinājos ar īpašnieku un apskatīju piedāvāto zemi dabā. Bija vēls rudens tāpēc viss likās drūms un īpašums ļoti nepiesaistīja. 0,5 ha liels, iegarena forma, reljefs līdzens. Blakus ir labs pašvaldības ceļš, apkārtne neapbūvēta un zāle ļoti sen nav pļauta.DSC_2085

Lai neiegrābtos uz liekām problēmām, pārbaudīju šādus jautājumus:

  1. Aplūšanas risks – apskatot topogrāfiskās kartes var secināt ka šāda riska praktiski nav, zemes gabals atrodas liela paugura nogāzē un apkārtne ir novietota daudz zemāk.
  2. Būvēšanas iespējas – pašvaldības mājas lapā atrodam un apskatam pagasta teritorijas plānojumā plānoto izmantošanu un redzam, ka šeit plānota ir savrupmāju dzīvojamās apbūves teritorija – tātad viss Ok. Virsū vai blakus nav plānoti kādi lieli infrastruktūras projekti. Drošībai pārbaudam arī RailBaltic mājas lapā publicētos trašu variantus- viss kārtībā. Pareizi būtu arī sazināties ar pašvaldību, bet šoreiz noslinkoju.
  3. Komunikācijas – nekā nav. Ir skaidrs, ka kanalizācija un pilsētas ūdens šeit vēl ilgi nebūs. Tātad būs jarisina vietējā kanalizācija un dziļurbums vai spice. Elektrība it kā esot netālu. Šo faktu un potenciālās pieslēguma izmaksas noteikti vajag pārbaudīt ar Sadales Tīkliem. Apskatam ST informāciju par elektrības pieslēgšanas kārtību un aizpildam iesniegumu. Saziņas process ST ir izstrādāts ļoti ērts un pēc kāda laika ir atbilde, ka pieslēgums izmaksās 4,7 kEur (bez PVN un neskaitot tos 40% ko sedz ST). Šeit rodas ideja, ka pieslēgt elektrību vairākiem īpašumiem varētu būt lētāk. Rakstam atkārtotu iesniegumu kopā ar potenciālo kaimiņu. Pēc 2 dienām ir atbilde no ST, ka pieslēdzot elektrību arī kaimiņam izmaksas katram būs precīzi 3 kEur (bez PVN).image2993
  4. Ģeoloģija – aizņemos urbi un skatamies, kas lācītim vēderā. Augsne, smalka smilts un gruntsūdens 1,2m dziļumā. Nedaudz baida augstais ūdens līmenis un smalkā smilts.DSC_1900
  5. Piesārņojums – tuvumā nekādas rūpnīcas nav. Netālu padomju laikos ir bijusi ferma. Vēl netālu ir nelieli kapi, tāpēc iespējams var nākties rūpīgāk izvēlēties ūdens ieguves veidu. Interesants informācijas avots ir VVD piesārņoto vietu reģistru. Par šo vietu neko tur neatrodu. Apskatam arī dažādu gadu ortofoto kartes, lai pārbaudītu kādas virszemes aktivitātes ir veiktas iepriekš. Manā gadijumā kaut kad ir bijis tīrums un ganības un tad vairākus gadus aizlaists.
  6. Citi riski – kaimiņu apkārtnē praktiski nav, tas nozīmē, ka nav iespējams paredzēt kadas pilis tev blakus uzbūvēs un kādi cilvēki tur dzīvos. Ceļa galā ir neliels karjers ar nelielām aktivitātes pazīmēm, tas var radīt neērtības, ja kādā brīdī atsāksies intensīva materiāla izvešana.
  7. Pārdevēja uzmeties – atveram Zemesgrmatas e-pakalpojumus, nenožēlojam tos dažus eiro un kārtīgu apskatam datus par sev intresējošo zemes gabalu – apgrūtinājumus, kadastra vērtību, datus par īpašnieku, vai nav ieķīlāts utt.

Apkopojot šo visu, nekādus būtiskus riskus neredzam. Cena liekas ļoti laba, caurskatot SS sludinājumus neko līdzvērtīgu neatrodam. Jādomā ko darīt.

 

Advertisements

One thought on “Zemes gabala meklēšana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s