Kā tikt pie elektrības

Rakstā par zemes gabalu meklēšanu jau minēju, ka Sadales tīkliem (turpmāk ST) ir jāpieprasa izziņa par potenciālajām pieslēguma izbūves izmaksām. ST kopā ar šo informāciju nosūta gan tehniskos noteikumus (projektēšanas uzdevumu), gan sagatavotu standartlīgumu par elektroietaišu būvprojekta izstrādi. Tiesa, projektētājs ir jāmeklē pašiem.

Vēlreiz kooperējos ar jauno kaimiņu un kopā veicam cenu aptauju projekta izstrādei. Projektēšanas piedāvājumi ir dažādi un cenas atšķiras pat 2x. Tāpat atšķiras arī termiņi – vieni sola izdarīt 6 mēnešos citi var 3 mēnešos. Apkopojot visus piedāvājumus, izvēlamies SIA ELKO, kuriem cena ir Ok, termiņš līdz 3 mēn, topogrāfija un saskaņojumi iekļauti cenā.

2015. gada februāra pirmajās dienās noslēdzam līgumu ar SIA ELKO un parakstam līgumu arī ar ST par būvprojekta izstrādi, norādot tajā, kurš šo darbu veiks.

Februāra beigās pienāk labas ziņas, ka būvprojekts ir praktiski gatavs. Tomēr rodas neplānota problēma – plānotā kabeļu trase šķērso privātīpašumu, tāpēc vajag saskaņojumu ar īpašnieku. Lai arī kabelis šajā posmā plānots pa neliela ceļa malu, kas ved uz kādu divstāvu dzīvokļu māju, izrādās nekādi servitūti vai kas cits nav nodibināti, tāpēc īpašnieks var arī mums atteikt.  Īpašnieks ir tas pats cilvēks no kura pirkām zemes gabalus un kārtīga latvieša manierā telefonsarunā “ieslēdz” kategorisku Nē! Kopā ar kaimiņu dodamies ciemos izrunāt šo problēmu un ilgākā sarunā izdodas pārliecināt, ka caur viņa zemi ir vienīgā iespēja kā tikt pie elektrības. Dabujam parakstu un esam ļoti priecīgi, bail pat iedomāties par izmaksām, ja nāktos meklēt citu tuvāko pieslēguma vietu.

Projektētāji strādā ātri un marta sākumā viss ir izdarīts un apstiprināts. ST var sākt cenu aptauju būvniecības darbiem. Kopā pēc projekta sanāk gandrīz 230m kabeļa (biezā zilā līnija shēmā).

kabelis

Marta pēdējā dienā no ST atnāk uzaicinājums parakstīt “Pieslēguma līgumu”. Tas nozīmē, ka ST ir izvēlējies būvnieku un ir zināmas precīzas pieslēguma izbūves izmaksas. Noslēdzam līgumu un saņemu rēķinu. Pēc rēķina apmaksas ST apņemas 150 dienās izbūvēt pieslēgumu.

ST sniedz arī informāciju par izvēlēto būvnieku, tāpēc ir iespēja sazināties un noprecizēt dažādus jautājumus, piemēram, darbu uzsākšanas laiku vai arī palūgt izbūvēt remontpieslēgumu par atsevišķu kompensāciju, lai pēc tam nav jāsauc elektriķis.

Maija beigās redzama rosība. Par rosību uzzinu gan no būvnieku laicīgi izsūtītās vēstules, gan no zemes īpašnieka zvana, kurš ir ļoti neapmierināts par izrakto tranšeju viņa īpašumā.

DSC_2660

Mūsu jaunais sadales skapis un pagaidu remontpieslēgums.DSC_2658

Un te jau darbi pabeigti, viss izlīdzināts un sakopts. DSC_2714

Pēc darbu pabeigšanas nosūtu ST aizpildītu “Akts par lietotāja elektroietaišu izbūvi”. Manā gadījumā elektroietaise ir tas remontpieslēgums. Kad šis ir izdarīts, teorētiski jābūt kādai atbildei no ST, ka darbi ir pabeigti un aicinājumam slēgt līgumu ar Latvenergo vai kādu citu elektrības piegādātāju. Gaidam, bet nekas tāds nenotiek. Pēc kāda laika sazinos ar ST, bet viņi problēmu neredz un elektrībai ir jābūt. Es to sapratu kā mājienu, ka viss ir “saslēgts” un eju uz Latvenergo klientu centru, lai noslēgtu līgumu par piegādi, bet tur mani apgaismo līdz galam – elektrība jau ir rozetē kopš ST saņēmu manu aktu par lietotāja elektroietaišu izbūvi un nekas vairāk nav jādara. Izrādās esmu ticis pie ekskluzīva automātiskā līguma ar Latvenergo un kaut kāda standarta Elektrum plāna. Sīkums, bet patīkami, ja neskaita aptuveni mēnesi, kas pavadīts neziņā.

Kopsavilkumam:

 1. Elektrību pieslēgt ir ļoti vienkārši. Visi soļi ir skaidri un saprotami. ST atbalsta e-pastu un pašam praktiski nekur nav jādodas. Arī projektētāji un būvnieki visu izdarīja paši un nekādas aizķeršanās neradīja. Ņemot vērā, ka šo projektu veicām kopā ar kaimiņu, pilnvaroju viņu dokumentu iesniegšanai ST. Pateicoties viņam visu nokārtoju caur e-pastiem, izņemot reizi, kad vajadzēja uzlikt savu parakstu būvprojektam un dabūt saskaņojumu no mūsu kaimiņa.
 2. Izbūve kopumā sanāca par 35% lētāk, nekā ST sākotnējā aprēķinā. noteiktajiem 3kEur (bez PVN). Vēl jārēķina klāt būvprojekta izmaksas, kas manā gadijumā (taisijām kopā ar kaimiņu) sastādīja nepilnus 20% no visām pieslēguma izmaksām.
 3. Pieslēguma izbūve no brīža, kad ir atrasts projektētājs, aizņēma 4,5 mēneši. Manā gadijumā vēl +1 mēnesis, jo nezināju, ka rozetē jau ir elektrība. Klāt vēl var skaitīt laiku, kas nepieciešams, lai saņemtu TN no ST ~ 2 nedēļas un ~ 2 nedēļas projektētāju cenu aptaujai.

P.S. Augstāk neminēju, bet izvēlējāmies 3F 25A pieslēgumu. Teorētiski vajadzētu pietikt.

Advertisements

13 thoughts on “Kā tikt pie elektrības

 1. Mani vienmēr ir izbrinijusi tā sadales tīkla 1km kabellinijas tāmē īpaši jau lauku apvidū. Reāli tur ir minitraktors uz 1 dienu 250eur, 1 celtnieks un viens paligstradnieks kabeļa izmitināšanai un kabelis Max 5eur/m

  Like

 2. Cik liela ir atšķirība faktiskajām izmaksām ir no ST sākotnējā aprēķina? Ja pareizi esmu sapratis, tad ST sākotnējo aprēķinu iesniedz par Max iespējamām izmaksām – ja izbūve notiek veicot reālu nevis mākslīgu cenu aptauju, tad tirgus ekonomikas likumi saka, ka izmaksām būtu jāsamazinās 🙂

  Like

  1. Cik es saprotu, ST sākontējo aprēķinu balsta uz kaut kādu statistiku par vidējām būvniecības un materiālu izmaksām.
   Izgāju cauri vēlreiz visiem cipariem un man sanāk 35% lētāk, neskaitot projektēšanu. Projektēšana sastādīja 20% no kopējām izmaksām. Precizēju šo arī tekstā.
   Izmaksas noteikti varētu arī ietekmēt sezonalitāte, proti, cik noslogoti tajā brīdī ir būvnieki.

   Like

 3. Man atkal ST prognozētās izmaksas bija par ~20% mazākas, kā reālais gala cipars.
  Sasodīti sāpīgi maksāt šādu naudu par kabeli, kurš atvilkts 60 metrus no sadales kastes(manā gadījumā izmaksas neatpalika tālu no bloga autora izmaksām, jauda tāda pati). Būvnieki, protams, dievojās, ka viņi neko daudz tur nenopelna, jo uzskaites kaste un vads esot sasodīti dārgi. Savukārt lētākas alternatīvas ST neatbalsta.

  p.s. Japiebilst, ka tagad ST sedz 50% no kopējām izmaksām, nevis kā agrāk 40%.

  Like

 4. prieks lasīt cik citiem viegli izgājis, man trīs mēnešos progress nulle, vēl pat nekas netiek projektēts un saziņa ar ST pilnīgs sviests, pat nespēja izskaidrot kā kopā ar kaimiņu iesniegt papīrus…

  Like

   1. nu man ir garāka līnija, kaimiņš otrā pusē ceļam, viens atbild, nepasaka citam utt, ir daudz iesaistīto personu, bet nav atbildīgā par kopējo procesu 🙂

    Like

 5. Vai tu pats arī meklēji būvnieku, jeb tagad tikai ST meklē?

  Būtiskāk gan ir saskaņošana… Vai tev bija jāsaskaņo arī tas gabals pa sarkano līniju jeb tikai tas, kas nogriežas? Man šķiet, ka man kabelis varētu iet tikai gar “lielo” ceļu.

  Like

  1. ST rīko konkursu. Ja ļoti vēlas, pasūtītājs var ieteikt sev vēlamo būvnieku uz konkursu, bet uzvarētāju izvēlas ST.
   Speciāli skaņojām tikai ar to īpašumu, kur ir pagrieziens, jo tam zemes gabalam, kur kabelis iet tikai pa sarkano līniju, īpašnieks ievilka elektrību kopā ar mani, tāpēc viņa paraksts uz projekta bija tikai pašsaprotams.
   Pēc manas saprašanas ir jāsaskaņo ar visiem īpašniekiem, kuru īpašumus skars tavs kabelis, tas nekas ka sarkanā līnija.

   Like

 6. Nu es arī esmu ticis līdz elektrības būvniekam. Kas ir remontpieslēgums? Tava vada pieslēgšana sadales kastē?

  Like

  1. Remontpieslēgums ir tavs vads ar drošinātājiem un rozetēm galā, kur ņemt elektrību kamēr būvē māju. (skat. rakstā priekšpēdējo bildi).

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s