Pamatu vertikālā hidroizolācija un siltināšana

Pirms pamatu siltināšanas vajadzētu nokasīt visus betona nelīdzenumus un tikt galā ar vertikālās hidroizolācijas jautājumu.

Lai arī veidņotie betona pamati ir ļoti līdzeni, atsevišķās vietās ir nelīdzenumi, piemēram, vietās, kur ar javu aiztaisīja veidņu atsaišu caurumus un vietās, kur starp veidņiem ievietoja koka brusas. Nopirku betona slīpripu priekš mazā flekša, lai tiktu galā ar šiem nelīdzenumiem. Kāpēc tas viss čakars vajadzīgs? Būtībā divi iemesli – (1) lai izlīdzinātu pamatu horizontālo virsmu (vēlāk liekot hidroizolāciju būs mazāks čakars) un (2) lai vieglāk un līdzenāk pielīmētu siltinājumu pie vertikālās plaknes.

DSC_3322

Pamatu horizontālo daļu vajadzēja slīpēt galvenokārt dēļ šiem veidojumiem, kas radās dēļ veidņu atsaitēm. Pie reizes arī apslīpēju iekšējo kantīti, lai hidroizolāciju varētu nolocīt uz leju bez riska to pārsplēst (izlasīju Ernesta blogā un likās pieņemama ideja). Mazajam AEG 1000W fleksītim darbiņs bija uz spēku robežas, bet tika galā. Putekļi gan ir daudz tāpēc, ja kāds izdomā ko līdzīgu darīt, iesaku iepirkt pāris putekļu maskas – tad var maukt kamēr viss balts. Ripa praktiski nav nodilusi un noderēs vēl citiem brīnumdarbiem.

DSC_3324

Pamatu sienas slīpēt vajadzēja tikai dažās vietās, kur tika izmantotas koka brusas.

DSC_3339

Kad tas izdarīts, var turpināt domāt par hidroizolāciju. Būtībā starp dzirdētajiem viedokļiem dominē viedoklis, ka pamatu sienas IR jānosmērē ar hidroizolāciju. Ja sākam iedziļināties kāpēc, tad parastie argumenti ir – tā drošāk, tas jau neko nemaksā utt. Arī dažādās apmetumu un citu apdares materiālu sistēmās tiek paredzēta hidroizolācija bez sīkākiem paskaidrojumiem.

Lai arī nemāku pamatot vai pārbaudīt ar aprēķiniem, visādi youtube speci, un dažādi citi izziņas materiāli mani noveda pie šādiem diviem jautājumiem un tiem sekojošām atbildēm, lai saprastu:

 1. Ko es vēlos pasargāt ar hidroizolāciju? Pagrabs nebūs, betons labs un monolīts. Tātad īsti sargāt nav ko.
 2. No kā es vēlos pasargāties ar hidroizolāciju? Gruntsūdens šobrīd ir ~40cm zem pamatu pēdas un visticamāk augstāk par pēdas augšu nekad neuzkāps. Lietusūdeņus aizturēs putaplasts. Pamati tiks apbērti ar smilti, tāpēc nekādi kaitīgie augsnes vai gruntsūdens šķīdumi uz pamatiem arī neiedarbosies. Pamati ir piepacelti reljefā un ūdenim vajadzētu viegli drenēties prom. Tātad arī pret ko sargāt īsti nav.

Bet ko lai dara, ja gribās pamēģināt uzpinzelēt kaut ko melnu? Nolēmu nosmērēt pamatu un pēdas kontakta zonu ar hidroizolāciju papildus drošībai un sirdsmieram.

Iepērku šādu mazo spainīti ar bitumena mastiku, pāris otiņas un ķeros klāt.

DSC_3413DSC_3392

Te jau pamati gatavi siltināšanai. Ar mazo 10 L spainīti sanāca nopinzelēt divās kārtās. Darbs nav grūts un iet raiti, būtībā nosmērēt visus pamatus arī nebūtu nekāds grūtais un ilgais darbiņš, ja neskaita šķīdinātāja smaku un to, ka otrā dienā tā mastika jau bija daudz cietāka un grūtāk uzklājama. Tas nozīmē lieliem apjomiem jāpiepērk šķīdinātājs.

DSC_3402

Siltināšanas pasākumā sarežģītākais bija saprast kādu siltinājumu pirkt. Pārdomu procesā sapratu, ka negribu tās loksnes skrāpēt, tāpēc izvēle sašaurinājās līdz Finnfoam FL300/50PXX un Tenapors Extra EPS-150, abi ar puspundi un 5cm biezi. Cenas ziņā abi līdzīgi, abiem ir reljefs uz virsmas un ar abiem var siltināt pamatus, bet abi būtībā ir dažādi produkti pēc ražošanas tehnoloģijas viens XPS otrs formētais EPS.

DSC_3302DSC_3298Tikt skaidrībā par plusiem un mīnusiem man palīdz Normunds no Tenapors. Salīdzinot abu konkrēto produktu īpašības ir tikai divas parastam lietotājam būtiskas atšķirības – 1) XPS – deg, EPS – pašnodziestošs; 2) EPS ir aptuveni 2x mazāka slodzes noturība kā XPS, bet abiem tā ir pilnīgi pietiekoša pamatu siltināšanai.  Tātad EPS labāks jo nedeg, bet XPS stiprāks. Tas ko nevar izlasīt produktu brošūrās, bet var redzēt veikalā – EPS loksne bojājumu vietā turpina drupt tālāk (skat. bildi augstāk) un šī paša iemesla dēļ to nevar piezāģēt ar rokas zāģi. Tātad, lai arī kā gribētos atbalstīt vietējo ražotāju, Tenapors Extra plāksnei vienīgais pluss ir ugunsdrošība.

Iekš Prof.lv tieši Finnfoam FL300/50PXX bija atlaide un tas sanāca pat lētāks par loksnēm bez reljefa. Pasūtīju 17 iepakojumus un 12 Penosil FixFoam 877 putuplasta līmes baloniņus (bonusā pistole).

DSC_3378

Nedēļu nobumbulēju dēļ lietainām dienām un beidzot pēc Jāņiem pieķeros pie darbiem.

DSC_3481

Pašā līmēšanā pilnīgi nekas sarežģīts. Sāku uzmanīgi ar vienu, divām un tad jau 5 loksnēm vienlaicīgi. Uzpūš putas uz loksnēm, nedaudz pagaida un tad sāk spiest klāt. Ja sāk likt klāt pa ātru, tad loksne negrib tik labi lipt klāt un nākas pašam turēt līdz pielīp, ja ir sagaidīts īstais brīdis tad atliek tikai piespiest, nedaudz izspaidīt visu loksnes laukumu un nekas nav jātur vai jāgaida.

Savienojumu vietas arī nopūtu, lai viss ir maksimāli blīvs. Bildē redzams, ka putaplasts nedaudz garāks kā nepieciešams un augšu vajadzēs piegriezt pēc fakta.

DSC_3460

Tuvplāna skats savienojuma vietai ar pēdu – arī te viss piepūsts lai nav nekādu caurumu.

DSC_3470

Te jau gala rezultāts ar piegrieztu augšu un stūriem.

DSC_3521DSC_3522

Kopā uz 56m2 iztērēti 6,5 Penosil līmes baloni, lai gan biju rēķinājies uz 9-10 baloniem.

DSC_3485

Kaimiņš bija skeptisks par manu ieceri putaplastu līmēt ar putu līmi un dībeļu nelietošanu, tāpēc pielīmēju viņam gabaliņu stiprības testam. 🙂 Vismaz šobrīd neredzu nekādu vajadzību kaut ko dībeļot.

DSC_3487

Advertisements

16 thoughts on “Pamatu vertikālā hidroizolācija un siltināšana

 1. Kaspars Foigts 17/07/2017 / 12:05

  Labi. Šis jau paliek krīpī. Skatos un priecājos, jo šonedēļ sākšu darīt to pašu. Jau pusotru nedēļu mani sakrāmēts stūrītī gaida:

  1) Finnfoam 300 FL XX
  2) 8x Polystyrol FixFoam baloniņi

  Šokējošās sakritības turpinās pie tā, ka man arī pamatu sienas augstums ir dažus cm mazāks par putuplasta loksnes augstumu.

  P.S. Man arī ir vertikālā hidroizolācija ārpusē (sporta pēc nosmērēšu arī iekšpusē).

  Like

  • Ivars 17/07/2017 / 13:33

   Latvija maza, materiālu izvēles iespējas citreiz vēl mazākas 🙂

   Like

  • Mareks 13/10/2017 / 11:57

   Kaspar, Tev arī 5 cm biezumā? Man projekta ierakstīs 10 cm, Ivars uzlīmējis 5 cm ? Kā tad ar energoefektivitāti? 🙂 Jeb viss atkarīgs no projektētāja “izšķērdības” (par visām “ekstrām” gan maksās īpašnieks)

   Like

   • Kaspars Foigts 13/10/2017 / 12:02

    Man ir 5cm. Kā pēc projekta. Var vairāk, bet tas ir divtik dārgāk. 🙂

    Like

 2. muldis 17/07/2017 / 12:42

  man tas suda finnfoams pa ziemu vietam saravas (sveicieni zirgu galvam) + vietam noleca nost (uz aci neredzeja, bet pec skanas piefikseju) ar dalu hidrenes kartu – tur vel nav isti skaidrs kapec (nebija dibelots) – ari rudeni likas, ka turas namjortna. rausu visu nost 😀

  Like

  • Ivars 17/07/2017 / 13:33

   Ūdens starp pamatiem un putaplastu?
   Kā Tu pēc skaņas noteici, ka kopā ar hidrenes kārtu?

   Like

   • muldis 17/07/2017 / 13:57

    pec skanas noteicu, ka atlecis. kopa ar hidreni – kad jau noravu. gan jau mitrums/udens

    Like

   • Ernests 17/07/2017 / 15:36

    Kopa ar hidreni nozime ka problēma hidrenē nevis pukika pielimesana.

    Like

   • muldis 17/07/2017 / 15:46

    gan jau hidrene un/vai nepiemerota virsmas sagatavosana/laikapstaklos, bet tas nemaina faktu, ka finnfoams saravies 😬😂

    Like

   • Ernests 17/07/2017 / 15:48

    Nav jai UV stabilizētais

    Like

   • Kaspars Foigts 17/07/2017 / 16:34

    Ā, un vai bija atstāts pliks puķiks? Vajag noarmēt virszemes daļu, lai UV netiek klāt.

    Like

   • muldis 17/07/2017 / 13:58

    100% nebija. apm -200-300mm no augsas

    Like

 3. Kaspars Foigts 18/07/2017 / 06:49

  BTW, jautājums.Kāpēc Tu pildīji apakšējo spundi ar līmi, ja reāli varēja nogriezt pārkari un augstumā pietiktu tāpat?

  Like

   • Kaspars Foigts 18/07/2017 / 07:38

    Visa karalis 🙂 Es vakar 10 plāksnes salīmēju un šodien ienāca prātā, ka var to spundi nogriezt. Iespējams, ka paliks kaut kas pāri – to salīmēšu horizontāli uz pēdas. Bet līmes patēriņš – 1 balons uz 10 plāksnēm.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s