Jumtam spāres saliktas

Kad jau spāres bija daudz maz saliktas, skatoties kādas gudrības “meistari” iekš building.lv sacerējuši, uzdūros Miervalža domugraudam. Pirms kāda laika droši tikai pasmietos, bet tagad kaut kāda taisnība tajā ir. Nezinu kāds ir Maira Brieža raksturs un kādiem līķiem ir gājis pāri Miervaldis, bet savā ziņa kaut kam pāri sanāk iet – sev, laikam ar ģimeni, atpūtai, hobijiem.

Miervaldis

Nu tas tā.. neliela pārdomu atkāpe sēžot nu jau uz sava jumta kores..

Tagad par padarīto!

Vasaras sākumā sapazinos ar vienu vietējo onkuli, kuram izrādās ir piemājas gateris un piemājas mežs – tā teikt mājražotājs. Man, dziļi sirdī zaļam cilvēkam, tas ir var teikt kā zaļais sertifikāts – kokmateriāli auguši, gāzti un sazāģēti 10km rādiusā ap māju – cik simti kg CO2 ietaupīti.  Pasūtīju 56 sešmetrīgas spāres un 35 četrmetrīgas spāres, visas 20x5cm, un 77 ēvelētas latas uz 5x5cm.

DSC_0729

Un te jau 70. gadu retro MAN Diesel krauj mantu man uz pārseguma. Sanāca diezgan čakars līdz pilnīgai tumsai, jo manipulators pa īsu, štropes pa mazu utt.. Bet viss beidzās labi. Aliņš nerviem un nākamajā rītā var ķerties jau pie spāru likšanas.

IMG-20180814-WA0005

Vienu spāri uztaisa par šablonu un attiecīgi sazīmē un sazāģē pārējās spāres. Šeit galvenā gudrība ir paņemt par šablonu vieglāko spāri no kodola koksnes nevis smagāko – attiecīgi pašam vien viņa n-reizes būs jācilā.

Vienu pusi saliku praktiski uz dullo tikai pēc šablona, jo likās ka nav vērts čakarēties ar striķiem. Attiecīgi pēc tam dabūju pasvīst to visu sastrādāto labot. Lielākās problēmas bija ar terases mazajām spārēm – izrādījās terases pasija nedaudz nav līmenī, un kā viņas salaist vienā plaknē ar lielajām spārēm?

Šeit arī iestājās pirmais psiholoģiskais sabrukums – sāku pārdomāt vai neesmu aizgājis par tālu – varbūt šis ir tas darbs, ko tomēr nav iespējams izdarīt bez pieredzes, diploma utt. Kā saka sieva – cilvēki tak tomēr ne velti skolā ir mācījušies.

Nu neko, rīts gudrāks par vakaru. Nākamajā rītā ķēros pie otras jumta plaknes jau pieredzes bagātāks. Šoreiz savelku striķus un šablonu piemērīju vairākās vietās, katrai vietai atzīmejot nobīdes no normas. To pašu ar otras terases pasiju. Ja pasijai viens gals ir 0 otrs -2cm, tad attiecīgi to ņemam vērā izzāģējot spāres iegriezumus. Cita kvalitāte. Un pašapziņa atgriezusies.

DSC_0779

Ap skursteni šitā.

DSC_0914

Pārkares jumta galos izdomāju risināt ar šādu iekārtu meistarojumu, lai fasādē neredzētu mūrlatu galus. Jā čakars nežēlīgs un jā reizes 100 jau sev pārmetu par šo ideju – kā var kaut ko tik stulbu izdomāt un kāda vaina mūrlatu galiem? Bet nu beigās jau labi sanāca.

Beigās jātaisa lielā kvalitātes pārbaude. Savelku striķus ik pa metram, atzīmēju kasjakus un tad ejam cauri katrai spārei – kuru uz augšu, kuru uz leju, kurai ar ēveli pāri.

DSC_0973

Te jau atkal palīgā nāk būvniecības stūrakmens – ruberoīds. Nez cik ruļļi ruberoīda tiek iztērēts līmeņojot lielos objektus – Gaismas pili, dienvidu tiltu utt.?

Kad viss ir dabūts kaut kāda pieņemamā līmenī, tad atliek vēl samērīt diognāles, un var visiem savienojumiem iet pāri ar naglām. It kā sīkums, bet reāli aizgāja pilna diena, lai sanaglotu visus leņķus un savienojumus. Lenķus nagloju ar 3,2×50 un 3,2x70mm enkurnaglām, spāres savā starpā ar vītņotajām 120mm naglām.

Un te vēl dažas bildes ar gala rezultātu.

DSC_0905DSC_0911DSC_0809DSC_0872DSC_0874DSC_0882

 

Advertisements

11 thoughts on “Jumtam spāres saliktas

 1. Super! Darbs iet uz priekšu, vainags savā vietā!!! 10 dienas paies, ņem nost vainagu un glabā bēniņos 🙂
  Cik sanāca attālums līdz skurstenim no dēļa kas savieno divas spāres perpendikulāri? Manuprāt, to dēli vajadzētu likt paralēli skurstenim, tad būs vieglāk iestrādāt vati starp to dēli un skursteni, kā arī sanāks lielāks attālums starpā.

  Like

 2. Lielisks rezultāts! Lielākā pašdarbnieku problēma, manuprāt, ir pedantisms, jo pedantiskāks būvētājs, jo lielākās auzās var iebraukt. Jāzina robeža, kur un kad var atstāt kā ir un nedzenāt milimetrus.Es arī dzenāju milimetrus pamatu mezglā un tam beigās nebija absolūti nekādas nozīmes, tikai lieki zaudēts laiks, ja skatās uz svaigo meistaru veikumu 1. stāva līmenī. Neviens tur milimetrus nemeklē. Dikti jau nu gribējās man ātrāk tik uz priekšu, nebija man Brieža rakstura, paņemu meistarus 😦 Nē, nu tik slikti jau arī nav, bet man Tavs mūrējums bildēs šķiet labāks. 🙂

  Like

 3. Lūk skatoties uz savu veikumu, tu tagad vari pateikt, ka tas tev nah nebija vajadzīgs?

  building forums jau sen kā ir izgāztuve un nav ko ņemt vērā. Normālam vecim ir jāuzbūvē māja, jāiestāda dēls un koks. Nu, vismaz suņu būda jāuzbūvē. Domā, ka tur lielākā daļa maz atšķir zīmuli no lineāla? 🙂
  Vai ir uz šo brīdi kaut kāds aprēķins salikts, cik naudās ir izdots?

  Like

 4. Šitādas pārkares man arī patīk, ir tā vērts pačakarēties 😉
  Sev es iekarināju gala spares latojumā (galos latojumu dubultā un ar skrūvēm – likās vienkāršāk nekā karkasu taisīt. Saliku sev spares + latojumu, sanāca, ka plakne apmēram 5mm staigāja dēļ kokmateriālu šķērsgriezuma. Uzliku viļņotās loksnes un nekā no tā nevar vairs neredz – viss perfekti 🙂

  Liked by 2 people

  1. Jā, viss Ok. bet tur tik pazīstamajiem un tāpat ilgi jāgaida rindā 🙂
   Paskaties manā baltajā sarakstā SIA ILBU, pie viņiem regulāri ņemu kokus. Cenas tirgus līmenī, bet serviss normāls un vismaz nav kā Rīgas plačos kur ar visu antiseptiķi koki sazilējuši.

   Like

 5. Leņķus spārēm liki no vienas puses vai ābam? Vai liki pēc tam starp spārem šķerskokus mūrlatas līmenī?

  Like

  1. No vienas puses. Neko starp spārēm neliku, tikai pagaidu škērseniskas atsaites uzliku, lai spāres nesāk vērpties līdz latojuma uzlikšanai (bildēs var redzēt).

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s