Jumta plēve un latojums

Diezgan ilgi nācās domāt vai pirkt antikondensāta plēvi vai difūzijas membrānu. Par membrānām pilns internets, bet par plēvēm info praktiski nekāda. Apzvanīju metāla jumta ražotājus/tirgotājus, vieni saka nav vērts pārmaksāt par membrānu, citi atkal neko citu kā labu (lasi Tyvek) membrānu neizskata. Bet membrānu atbalstītāju argumenti par elpošanu un iespēju nākotnē nosiltināt, manā auksto un zemo bēniņu gadījumā, īsti nepārliecina, tāpēc paņēmu plēvi Jutacon 150 lētas membrānas cenā.

Garenlatojumu 5x5x600 un šķērslatojumu 2,5x10x600 iepirku pie tā paša mājražotāja, kur spāres. Vienīgais mīnuss – pašam bija jābrauc palīgā izlaist caur biezumēveli. Kopā sanāca 77 garenlatas un ~220 šķērslatas.

DSC_0965

Bet ēvelēšana ir izklaide salīdzinot ar antiseptiķa uzklāšanu. Izmēģināju dažādus antiseptiķus. Vincents Polyline Inwood Classic patika vislabāk, gan pēc smakas nav tik indīgs, gan arī izrādījās visnoturīgākais pret nokrišņiem (nu vismaz zaļā krāsa palika). Otrs bija RP WOOD Profi koncentrāts 1:9, ko ir ļoti ērti lietot, jo maz kanniņu vajag, bet nepatika indīgā smaka un kad ir jānopinzelē 3 m3 koka, smaka tiešām sāk šķebināt. Vēlāk arī izrādījās, ka tas antiseptiķis ar laiku no latojuma virsmas kaut kur pazuda. Uzklāšanas tehnoloģijā norādītais koka mitrums 18%, protams, netika ievērots.

DSC_1023

Un te jau sākam plēves uzklāšanu. Sākums kā jau sākums, vietām pa stingru nostiepu, vietām pa lielu vēders plēvei sanāca. Ar pirmo rindu ir arī grūti, jo vēl nav latojums pa ko staigāt.

DSC_0976

Pēc tam jau tik ritināšanas un naglošanas vaina. Plēves rullēšanas mehānisms noskatīts no Ķiršuparka. Latojumu pārsvarā nagloju ar FXA naglupistoli un 90mm rievotajām naglām. K Rautā pirktā dārgā kompresora šļauka (naglu pistoles cenā) nomaucās no stiprinājuma jau 2 reizes, tāpēc nācās arī paskrūvēties ar skrūvmašīnu. Garenlatojumu vietām paralēli naglām pastiprināju ar 6×100 skrūvēm.

DSC_1038DSC_1160

Ap skursteni ieklāju šādu elementu un visu nolīmēju kārtīgi ar Gerband Blue tape (587). Sākumā neticēju, bet tā līmlenta tiešām labi līp klāt visam.

DSC_1029DSC_1040

Korē virs garenlatām ~40cm plata plēves strēmele, lai vējš nepūš sniegu un lietu bēniņos.

DSC_1161DSC_1165

Kādās 4 vietās gadījās šādi brīnumi uz 1- 2cm, kur nācās izlīdzēties ar ruberoīdu un koka plāksnītēm. Galvenais tās vietas atzīmēt, lai procesā paliek nepienaglotas un var vēlāk izlabot.

DSC_1183

Ap skursteni ieklāju vienlaidus dēļu klājumu, lai nākotnē darbojoties ap skursteni netiek bojāts skārda segums. Tāpat saliku papildus dēļus jumta laipas vietai, trepēm un sniega barjerai virs ieejas mājā – mazums kādreiz gribēšu uzlikt.

Bildē pa kreisi dēļi apstrādāti ar Vincets Inwood Classic, pa labi ar RP Wood profi. Abi ar zaļo nokrāsu.

DSC_1281DSC_1279DSC_1265DSC_1261

Kopumā liekas, rezultāts ir ļoti labs sanācis. Ir, protams, vietām kāds nelīdzenums vai vilnītis, bet šis viss ir izdarīts pašmācības ceļā, tāpēc ļoti par to nepārdzīvoju.

Classic clik profils jau pasūtīts.

13 thoughts on “Jumta plēve un latojums

  1. Pēc pirmās dienas tieši sāku just ka man ir kājas 🙂 Pēc tam jau bija ok. Salīdzinot ar tavējo jumta slīpuma manējie 22 grādi jau diezgan pateicīgi staigāšanai

   Like

 1. Plēves pārklājuma vietas laikam nelīmēji? Pārāk lielas jēgas no tā arī nebūtu.
  Un vēl par kokmateriāliem – gan spāres, gan latojumu nagloji no svaigi zāģētiem materiāliem. Paspēji nobeigt konstrukcijas pirms materiālu izžūšanas/savērpšanās?

  Like

  1. Nelīmēju, jo līmlente izmaksātu vairāk kā plēve. Tad jau izdevīgāk būtu ņemt membrānu ar iestrādātu līmlenti. Pārlaidumus gan nedaudz lielākus uztaisīju kā paredzēts.

   Par savērpšanos mani ļoti daudzi baidīja. Kokmateriāli bija tikko no meža izvilkti un raitā solī vienatnē visu paspēju sadarīt. Protams, spāres uzreiz skrūvēju klāt ar lenķīšiem un pa vidu atsaites saskrūvēju. Reāli tikai viena spāre sagriezās tā nesmuki tieši galā aiz lenķīša, pārējām nekas būtisks. Ar latojumu nekādu problēmu nebija, bet tas man tika pievests pa daļām un uzreiz izstrādāts.

   Like

 2. Sveiks! Es kā reizi tikko par to grīdu uz grunts rakstīju buildingā… tad ieraudzīju pie atbildēm linku uz Eko māju. Principā ceļu māju viens pats, tāpēc īpaši varu novērtēt darbu, kādu esi savā pilī ielicis – diezgan iespaidīgi.

  Bet man šovasar priekšā jumta darbi. Dadz lasu un skatos, bet gudrs netieku. Varbūt pakomentēsi dažas lietas, ja drīkst…?

  1. latojums ar naglām – principā pēc nelietoji skrūves, jeb tā vienkārši ātrāk un lētāk? Man bija plāns visu skrūvēt.

  2. To speciālo lentu zem garenlatām nelīmēji? Nu tipa, lai caur latojuma skrūvēm/naglām slapjums sākotnēji kamēr jumts nav uzlikts,nesūcās?

  3. Membrāna pirms kores visā garumā tiek ieklāta, neaizejot līdz pašai korei? Tad pa virsu tas mazais jumtiņš no membrānas tiek uztaisīts? Vienkārši kaut kādā Tyvek video redzēju, ka viņi ar plato membrānas joslu pāriet pāri visai korei, tipa pa visu plakni tā nosedz jumtu, bet Ruukki instrukcijā redzēju šo variantu ar jumtiņu.

  4. Man joprojām nav skaidrs, kā to plēvi klāj karnīzes daļā. Jumta tirgotājs saka, ka tai jāieiet teknē, citur raksta, ka tas nav vajadzīgs. Un kur tad īsti tā karnīzes līste skrūvējās… sanāk kaut kur zem garenlatojuma? Tipa pirms membrānas? Jeb klāj membrānu, atstāj to karājoties karnīzē… kad atbrauc karnīzes līstes, tā tiek iespiesta zem garenlatojuma un tad tas viss tiek pievilkts uz palikšanu?

  Gan jau b\us vēl kāds jautājums, bet pagaidām lūkošu, vai būs iekāriens tik daudz man izpalīdzēt 🙂

  Like

  1. Sveiks,
   1. Ar naglu pistoli ir daudz reiz ātrāk un viena roka brīva;
   2. Nē, nebija plānots ilgi dzīvot bez jumta seguma. Citādi es viņai jēgu neredzu;
   3. Es liku kondensāta plēvi. Kondensāta plēvei jāatstāj korē sprauga ventilācijai. Membrānu liek, ja plānots siltināt jumtu, attiecīgi kori taisa noslēgtu. Bet skaties kā ir noteikts ražotāja manuālī;
   4. Es vadījos pēc Rukki pamācības, un tur plēve izbeidzas vēja kastē. Ir pārdevēji un meistari, kas biedē ar kondensāta plūdiem, nezinu, esmu vairākas reizes, pētījis, kratījis, taustījis to plēvi laikapstākļos, kad jumta bleķis no visām pusēm ir norasojis, bet nekāds ūdens pa plēvi man ne reizi nav pilējis.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s