Jumts uzlikts! Classic profils ar click savienojumu

Par Classic profila tērauda jumtu, bija izlemts jau projektēšanas laikā. Toreiz par tehniskām niansēm baigi nedomāju, skatījos dažādus māju projektus, skatījos mājas uz ielām un sapratu ka Classic tērauda profils būs īstā lieta.

cropped-fasades062.png

Tātad mērķis ir Classic tērauda jumts ar click savienojumu, bez vidus ribām, ar PUR pārklājumu, RR23 krāsu un visiem papildelementiem un notekām komplektā. Uzjautāju cenas Ruukki express Valmierā, Toodei, Balex Metal Vidzeme un Ādažu metālam. Paliku pie Toodes, kuri uzreiz iedeva labu cenu bez nekādām akcijām un atlaidēm. Balexam tieši bija akcija “notekas pa brīvu” un kopējā cena sanāca pat nedaudz labāka par Toodi, bet klātienē kaut kā radās sajūta, ka viņi īsti negrib to segumu pārdot. Nu un vēl izrādījās, ka viņu profilam Klasika A lokšņu gali nav jau rūpnīcā nolocīti – tas jādara pašam (jāgriež klik gali nost, jāloka ap lāseni). Tas man bija nedaudz šoks, jo par m2 cenu, kas praktiski tāda pati kā Ruukki, biju iedomājies, ka visam jābūt tip top. Ar Ruukki viss bija forši. Attieksme no Valmiera Express pārstāvja Romualda puses ļoti laba, iedziļinājās katrā jumta mezglā un rezultātā piedāvājums ar visu ko sirds kāro. Diemžēl cipars diezgan jūtami lielāks. Katrā ziņā noteikti ir vērts apzināt vairākus tirgotājus/pārdevējus, katrs pastāsta kaut kādu niansi un beigās tā bilde jau labāk līmējās kopā.

Pirms jumta pasūtīšanas samērīju kārtīgi jumtu un uzzīmēju plānu, lai viss ir skaidrs un nav pārpratumu. Sanāk būs nepieciešamas divu veida loksnes – īsās 5,94m un garās 8,11m. Toode sagatavoja arī lokšņu izvietojuma plānu, bet tas procesā izšķīda. Toode pie lokšņu garuma liek klāt papildus 5cm dēļ atloka pie lāseņa. Es, savukārt, 2cm lūdzu noņemt nost no garuma, lai loksnes korē nesaiet kopā un paliek sprauga ventilācijai. Tas varbūt bija bik pa daudz, ar 1cm būtu bijis ideāli.

Plakne

Te jau jumts atbraucis objektā. Viss smuki sapakots, sašķirots un sanumurēts.

Palīgā uzaicināju labu draugu, pēc profesijas juvelieri un ar pieredzi plēves logu likšanā jaunbūvēs, savukārt, es pēc profesijas ģeologs ar pieredzi plēves jumtu likšanā ķemertiņiem. Tā mēs divi jumiķi pašdarbnieki ķērāmies pie darba.

Sākām ar lāseņiem. Svarīgi, lai jumta vienas plaknes abi lāseņi būtu viens otram paralēli.

Lokšņu transportam uz jumta izmantojām striķus un āķus. Striķis kaut kāds kas daudz maz turas rokās (resnāks = labāk); āķis no aizskaru turētājiem. 8 m loksni uzcelt divatā bez problēmām.

Vēl neliels stresiņš pie pirmās loksnes. Pirmo loksni liekam taisnā lenķī pret lāseni. Derēs pitagora maģiskie skaitļi 3, 4, 5, mērlente un flomītis. Un tad jau atliek tik vilkt augšā loksnes, uzdauzīt pa kliku un skrūvēt klāt. Iet tiešām raiti.

Nākamais pārbaudījums – stūris pie terases izvirzījuma. Šeit paveicās, ka uz jumta bija juvelieris. Viss labi sanāca. Pēc šī manerva pašapziņa debesīs.

Vienā lietainā oktobra svētdienā no gaismas līdz tumsai iespējām gandrīz vienu jumta plakni uzlikt ~100m2. Palika uzlikt vienu veselu loksni un vienu apgraizītu, bet nolēmām atlikt uz nākamo nedēļu, lai kaut ko pārmirkuši steigā un pustumsā nesačakarētu un neiedzīvotos traumās.

DSC_1517DSC_1533

Pēc nedēļas iestājās oktobrim neraksturīgi vasarīgie laikapstākļi un uz jumta varēja strādāt T-kreklos. Pabeidzām iesākto jumta plakni. 8m loksnes pārgriešana un nolocīšana ir tāds ellīgs darbiņš.

DSC_1657

Un sākām likt otru plakni. Pirmo loksni vajadzēja apgriezt, lai pie terases izvirzījuma  1. garā loksne sāktos līdz ar terases malu nevis ~10 cm no terases malas.

DSC_1614

Sapratu, ka viss iet “taisni” un uzreiz saskrūvēju kores stiprinājumus, nebūs pēc tam jālāčo pa jumtu. Ap skursteni neko īpašu nedarīju, tik cik izgriezu skursteņa vietu un uzlocīju maliņas uz augšu. Skursteņa apdari doma ir uzticēt kādam meistaram, kas prot griezt, locīt un savienot skārdu.

Malējās loksnes nostiprināju ar šādiem atgriezumiem aptuveni ik pēc metra, jo negribēju neko skrūvēt cauri segumam.

DSC_1694

Runājot par kores ventilāciju, teorētiski gaisam tur vajadzētu nākt laukā, gan starp skārdu un latojumu ir maza sprauga, gan arī starp plēvi un latojumu kaut kāda sprauga veidojas. Ar 5mm  paralonu vispār būtu ideāli.

DSC_1564

Lāseņa mezgls no priekšas un šķērsgriezumā.

DSC_1633DSC_1726

Lai arī latojumu taisīju no ēvelētiem dēļiem, kaut kādu iemeslu dēļ loksnēs veidojas tādi kā iespiedumi, kad skatās uz jumtu pie noteiktiem lenķiem. Cik pētīju, iespiedumi ir vairāk tajā lokšnu pusē, kur skrūves, un izskatās, iespiedumi saistās ar konkrētiem latojuma dēļiem. Vai kāds zin kā no šī var izvairīties? Pieņemu, izvēloties matētu krāsu šī problēmu pazūd. Bet ko darīt ar spīdīgajām krāsām?

DSC_1588

Bet nu tie ir sīkumi, cik esmu skatījies vairāk vai mazāk šādi iespiedumi ir visiem gludā skārda jumtiem. Ar rezultātu esmu apmierināts par 100%, ne tikai tāpēc kā divi neprašas pašmācības ceļā kaut ko saskrūvēja un no viņiem neko vairāk nevarēja prasīt, bet tiešām rezultāts ir tāds, ko nav kauns rādīt citiem. Lai rezultāts būtu vēl acij tīkamāks, liekot pirmo jumta plakni (bildē apakšējā jumta daļa), vajadzēja pirmo loksni nedaudz šaurāku nogriezt, tad ribas abām jumta plaknēm saietu gandrīz vienā līnijā un malējo lokšņu platumu būtu vienādi. Bet tā ir tāda lieta, ko pirmajā reizē uzreiz nevar darīt.

Toode

Par instrumentiem.. noteikti vajadzētu vienu vai divas skrūvmašīnas, balto marķieri, universālās skārda šķēres, gumijas āmuru, mazo kuvaldu, plaķenes, mērlenti, lenķi striķi.

Kopā diviem cilvēkiem vajadzēja 3 pilnas salīdzinoši īsās oktobra dienas, lai uzliktu 230m2 jumta.

Te vēl dažas bildes ar rezultātu. Vēl jāuzliek kore, vējmalas un jāapdara skurstenis. Tur aizies vairāk laika kā seguma uzklāšanai.

 

Advertisements

17 thoughts on “Jumts uzlikts! Classic profils ar click savienojumu

 1. Malači, pavisam noteikti labāk par “profesionāļiem”. Atšķirība tajā, ka tu būvē pēc instrukcijas. Profesionālis būvē pēc “mēs tā parasti daram”.

  Like

  1. Nelaime jau ir tajā, ka nav nekādu instrukciju. Ir ražotāji, kuri izstrādā un publicē kā pareizi risināt vienu vai otru mezglu (piemēram Bauroc), bet citi uz to neiespringst vai arī tur noslēpumā. Protams pirms katra darba tiek ievākta info, kaut kas noskatīts internetā, bet ļoti daudz lietas nākas risināt uz vietas iztiekot vien ar savu fantāziju.

   Like

   1. Praksē neesmu pārbaudījis, bet it kā starp 0,5mm un 0,6mm ir jūtama atšķirība tiešu uz paliekošajiem iespiedumiem montāžas laikā un vēlāk arī staigājot par to.

    Like

 2. neesmu skārdnieks un negribās bojāt šo medus mucu bet ar skārdnieku runājām tieši par notekām, ventilāciju utmldz.
  tāpēc jautājums – ja augšā gaisam jāiziet vai apakšā pietiek spraugas lai gaisam ir kur ienākt?
  kā ar knišļiem apakšā? perforēto metāla sietu neredzu gaisa ievadē vai ko citu.
  un redzējis neesmu bet skārds raso no apakšas – tas mitrums ies uz leju. kur lejā iziet plēve un izvada šo mitrumu? uz vēja dēli vai iekš vēja kastes?

  jā jā man lika jumtu skārdnieks un es tikai blakus stāvēju 🙂
  bet šādi svarīgi mezgli ir jāuztaisa pareizi lai jums stāv ilgi.

  Like

  1. Nav nekāda medus muca, tāpēc arī kritiski komentāri laipni aicināti.

   Plēve beidzas vēja kastē un attiecīgi daļa gaisa plūsma caur vēja kastes spraugām aiziet aukstajos bēniņos zem plēves bet daļa virs plēves kur ir 5 cm sprauga starp plēvi un latojumu un pēc tam augšdaļā iziet aukstajos bēniņos vai korē (kur nu viņam vieglāk). Plēves risinājums korē un vēja kastē ņemts no Ruukki instrukcijām. Manā skatījumā ideālākais risinājums ir plevi izvadīt aiz notekas uz speciāli paredzēta lāseņa, bet tad vajag garos noteku āķus, papildus lāseni utt., kas visu šo pasākumu ļoti sarežģī – nu vismaz man kā amatierim.
   Lai aizsargātos no knišļiem vēja kaste tiks ietērpta insektu sietā.

   Labu bildi, kur redzams insektu siets un plēves novietojums vēja kastē var atrast iepriekšējā rakstā par ūdens notekām – 3. bilde no augšas.

   Par skārda rasošanu runājot, oktobra sākumā bija lielas temperatūras svārstības starp dienu un nakti un tikko uzliktais skārds bija norasojis no visām pusēm. Vairākas reizes dienā patirināju plēvi lai redzētu cik daudz ūdens notecēs, bet tā arī nekas netecēja – tikai putekļi nobira. Protams, laiks rādīs, bet šobrīd liekas ka nekas daudz tur netecēs.

   Like

 3. Paldies par rakstu. Pats būvējos un dažas lietas bija interesantas. Lasot šo izvēlējos Toodi un Classic segumu, tagad neesmu sajūsmā. Par jumta buktēm esmu 100% pārliecināts, ka pie vainas ir Toodes metāla biezums, 0,5 ir par maz. Mans jumts ir vienās buktēs. Apsekot bija atbraukuši Toodes speciālisti un kļūdu jumta konstrukcijās vai montāžā nebija. Ieteica nepievilkt skrūves montējot, bet manuprāt tas ir muļķīgi. Es ieteiktu pie Toodes izvēlēties kādu citu seguma veidu ne Classic, bet kādu dakstiņu vai citu firmu. Meistari teica, ka ar Ruukki metālu tādu problēmu nav. Tā pat uz dakstiņveida profila neesot redzami nelieli defekti.

  Like

  1. Pats sagatavoji latojumu un liki segumu vai meistari? Ja meistari, tad tas par Ruukki un dakstiņprofilu ir muļķīgas atrunas, lai noveltu savu neizdarību uz citiem. Arī Ruukki ir 0,5mm bleķis, savukārt dakstiņprofiliem ir citas vizuālas nepilnības kas krīt acīs pie nekorektas uzlikšanas.
   Starpcitu, arī Ruukki pārstāvis man ieteica pievilkt līdz galam tikai galējās skrūves, bet vidu atstāt vaļīgāku. Varbūt sava patiesība tur ir.

   Te Tavs vārds brālis arī uzlicis Classic segumu no Toodes un izskatās ļoti labi. Tiesa, viņam 0,6mm bleķa biezums:
   https://manapirmamaja.wordpress.com/2019/01/19/blekis-no-toodes/

   Like

   1. Pats neko nedarīju, nevaru. Meistari nav no sliktākajiem ar viņu darbu esmu apmierināts. Patiesībā jau jumts ar nav tik slikts. Viņš nav ideāls, kā gribētos. Laikam jau beigās pats vien esmu vainīgs veicot nepietiekamu izpēti par materiāliem, uzlikšanas metodēm utt. Ar tādiem blakusefektiem jārēķinās cenšoties uzbūvēt ātrāk un lētāk 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s